NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, WYBIERAJĄC DRZWI Z ANTABĄ?

Antaba bardzo często nazywana również pochwytem to alternatywa klamki do drzwi zewnętrznych, stosowana coraz częściej w domach o nowoczesnej stylistyce. Ze względu na wielkość antaby, służy ona nie tylko do otwierania drzwi ale także pełni rolę ozdobną.

Aby korzystanie z antaby było w pełni wygodne warto przed zakupem zwrócić uwagę na to jaki zamek jest zamontowany w drzwiach. Drzwi oferowane z antabami mogą być wyposażone w zamek tradycyjny, baryłkowy lub elektrozaczep.

Zobaczymy jak każdy z rodzajów zamka wpływa na wygodę korzystania z antaby.


  • Drzwi z zamkiem tradycyjnym.

W drzwiach wyposażonych w tradycyjny zamek i klamkę, aby otworzyć drzwi ( niezamknięte na klucz) wystarczy nacisnąć klamkę. Nie trzeba do tego celu używać klucza. 

W drzwiach wyposażonych w tradycyjny zamek i antabę sytuacja wygląda inaczej. Po pociągnięciu antaby, drzwi się nie otworzą. Aby je otworzyć od zewnątrz każdorazowo należy użyć klucza. 

Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to może wydawać się mało praktyczne, wszystko zależy jednak od sytuacji.

Jeśli nasze drzwi frontowe są jedyną możliwością wejścia do domu lub też są najczęściej używanymi drzwiami, faktycznie warto zapoznać się z innymi rozwiązaniami. Zabieranie ze sobą klucza do drzwi nawet przy wynoszeniu śmieci może być uciążliwe.

Jeśli korzystamy z drzwi frontowych bardzo rzadko, znacznie częściej używając drzwi tarasowych, garażowych, drzwi z tyłu domu, antaba w połączeniu z tradycyjnym zamkiem to bardzo dobry pomysł. Nie musimy się zastanawiać czy frontowe drzwi są zamknięte, bez klucza nikt ich nie tworzy.


  • Drzwi z zamkiem baryłkowym

Kolejnym zamkiem z jakim możemy się spotkać jest zamek baryłkowy, wyposażony w owalną baryłkę zamiast języka. W przypadku tego typu zamka, jeśli drzwi nie są zamknięte na klucz można je od zewnątrz swobodnie otwierać. Nie ma obaw, że po zatrzaśnięciu drzwi, nie otworzymy ich bez klucza. Ten rodzaj zamka ma jednak znacznie mniejszą szczelność niż tradycyjny z zamek z językiem. Frontowe drzwi, które są zwykle ciężkie mogą się same otwierać. Aby problem ten wyeliminować bardzo często przy drzwiach z zamkiem baryłkowym stosuje się samozamykacze. W drzwiach domów jednorodzinnych jest to jednak rzadko spotykane rozwiązanie.


  • Drzwi z elektrozaczepem

Elektrozaczep w ościeżnicy drzwi, blokujący język zamka to kolejne rozwiązanie. Zapadka zaopatrzona w sprężynę utrzymuje drzwi w pozycji zamkniętej. Po pociągnięciu antaby drzwi się otwierają. Dźwignię elektozaczepu można ułożyć w jednym z dwóch położeń „dzień” lub „noc”. Przy położeniu „dzień” drzwi można swobodnie otwierać od zewnątrz. Przy położeniu „noc” zatrzaśnięte drzwi od zewnątrz można otworzyć jedynie za pomocą klucza.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest antaba z przyciskiem. Guzik umieszczony jest po wewnętrznej strony antaby, dzięki czemu nie jest niewidoczny. Antaba z przyciskiem działa podobnie jak klamka do drzwi. 


Podsumowując. Antaba to dobry wybór do nowoczesnych drzwi. Z powodzeniem będzie pełnić funkcję nie tylko klamki ale także ozdoby drzwi frontowych.  Aby korzystanie z pochwytu było w pełni wygodne koniecznie zapytaj sprzedawcę o zamek w drzwiach i wybierz opcję, która najbardziej będzie Ci odpowiadać.  


Sprawdź modele i długości antab AXA

ANTABA OD ZEWNĄTRZ A JAKIE OKUCIE OD WEWNĄTRZ?

Jak otworzyć drzwi od wewnątrz skoro od zewnątrz jest antaba?  Do drzwi z pochwytem dedykowane są specjalne okucia z klamką tylko z jednej strony. 

AXA oferuje linie okuć dedykowanych do antab o nazwie Solo. Okucia Solo występują zarówno w wersji na długich rozetach jak i rozetach dzielonych, okrągłych i kwadratowych. 

Od zewnątrz widoczna jest estetyczna rozeta ( z ozdobnym zabezpieczeniem wkładki FLEX ) z kolei od środka klamka z rozetą.  

Okucia Solo